Hollanda-Amsterdam' ın bir köyü olan Volendam' a Marken' den otobüsle yağmur eşliğinde 10 dk. da ulaştık.

Volendam, Marken kadar olmasa da, sessiz ve sakin bir yer. Burada da yine bizi eşsiz bir doğa karşıladı. Yalnız burada ki evler biraz daha lüks ve büyük. Volendam'da Marken gibi adadan meydana gelen bir kara parçası. Burada bazı yerler deniz seviyesinin altında! Çok ilginç geldi bize.

Volendam

Volendam 'da rehberimiz bizi ilk olarak nesiller boyu peynir üretimi yapan bir atölyeye götürdü. Burada öncelikle meşhur Hollanda peynirlerinin nasıl yapıldığı hakkında üretici bayan bizleri bilgilendirdi.

Volendam-Peynir

Volendam-Peynir

Daha sonra, yan odada bulunan satış merkezine girdik. Burada o kadar çok çeşitte peynir vardı ki, şaşırdık! Hangi birini tadacağımızı ve alacağımızı bilemedik. Çünkü hepsi de birbirinden lezzetliydi.

Volendam

Burada bizim bilmediğimiz bir şeyi daha öğrendik. Hollandalılar peyniri hardalla birlikte yiyorlarmış. Bize garip geldi ama, yeyince hak verdik. Gerçekten garip bir lezzet veriyor peynire hardal.

Volendam' da rehberimizin methettiği coarse fish, jumbo karides, midye ile heineken marka birayı tatmak için kendimizi açlığımızı yatıştırmak için balık lokantasına attık. Balıklar çok lezzetliydi. Buraya seyahat edeceklere özellikle tavsiye ederim. Sakın balık deyince yüksek fiyat korkusuna kapılmayın! Fiyatlar o kadar da yüksek değil. Fiyatı yediğiniz yemeğe göre fazlasıyla hak ediyor.

Volendam

Yemeğimizi yedikten sonra, okyanus kıyısında bir gezintiye çıktık. Güneş az da olsa yüzünü gösterince, kıyıda ki banklara oturup denizi seyretmenin keyfini çıkardık.

Volendam

Daha sonra hediyelik eşya dükkanlarını dolaşıp alışveriş yaptıktan sonra, otobüsümüze binip Amsterdam' a doğru yola çıktık.


Galeri:


Volendam Volendam Volendam Volendam Volendam Volendam Volendam Volendam Volendam Volendam Volendam Volendam Volendam