Burada anlattıklarım bazı kişiler için fazla abartılı bulunabilir ama, ne demişler: "sen tedbirini al, gerisini Allah'a havale et." Tedbirli olmak her zaman iyidir. Seyahate çıkmadan önce ve seyahat sırasında almanız gereken tedbirleri şöyle sıralayabiliriz:

1. Öncelikle pasaportunuzun süresini kontrol edin. Geçerlilik süresinin 6 aydan az olmamasına dikkat edin. Çoğu ülke pasaport süresinin 6 aydan az olması durumunda zorluk çıkarabilmektedir!(Bknz:Vize)

2. Yurt dışı çıkış harcınızı havalimanında da ödeyebilmenize karşılık, burada olabilecek kalabalık,vb. durumlar karşısında zorluk yaşamamanız açısından yurtdışı çıkış harcını önceden bir banka şubesinde ödeyerek makbuzu mutlaka pasaportunuzun içine koyun.

3. Seyahatiniz sırasında yanınıza gereğinden fazla para almayın. Bir hırsızlık durumunda mağdur olursunuz. Bunun yerine önceden ne kadar harcama yapacağınızı hesap ederek yeterli miktarda nakit para ve bunun yanında sadece bir adet kredi kartı alın. Diğer kartlarınızı evinizde bırakın.

4. Kredi kartınızın yurt dışı harcamalara açık olup olmadığını kontrol edin. Kapalı ise açtırın. ayrıca kredi kartı ile yapacağınız harcamalarınızın ekstresinin size yabancı para karşılığı Tl. olarak mı, yoksa yabancı para değeri olarak mı gelmesi konusunda karar vererek bankanıza bunu bildirin.

5. Cüzdan taşıyorsanız hırsızlık ihtimaline karşı cüzdanınızı kesinlikle arka cebinizde taşımayın!

6. Havalimanında yanınızda götürmenize izin verilmeyen eşya ve yiyeceklerin neler olduğunu önceden araştırın ve boşuna yanınızda götürmeyin! Ayrıca seyahat edeceğiniz havayolu şirketinin yolcu beraberinde götürebileceği ağırlığın ne kadar olduğunu seyahate çıkmadan önce mutlaka öğrenin. İzin verilen ağırlığı geçerseniz, taşıdığınız eşyalarınız uçak bagajına konulur. Bu durumda hem ek bir bagaj ücreti ödersiniz, hem de uçaktan inince bagajınız için beklemek zorunda kalırsınız (Eşyanızın kaybolma riski de buna dahildir).

7. Cep telefonunuz yurt dışı kullanıma kapalı ise, yurt dışı kullanıma açtırın ve tarifenize ek bir yurt dışı tarifesi alın. Çünkü yurt içi tarife ile yurt dışında konuşursanız, görüşmeleriniz çok pahalıya gelecektir!

8. Eğer kısıtlı bir bütçe ile seyahat edecekseniz, yurtdışında yiyecek fiyatları pahalı olduğundan, uygun fiyata yemek yiyebileceğiniz yerleri önceden araştırın. (Biz genellikle fastfoodları tercih ettik.)

9. Hediyelik eşya,yiyecek, içecek alacaksanız almayı istediğiniz şeyin havalimanında ki freeshoplarda olup olmadığını araştırın. Freeshopta varsa, seyahat dönüşü alışverişinizi buralardan yaparak hem ucuza alışveriş yapmış; hem de gereksiz yere fazla eşya taşımamış olursunuz.
10. Seyahat edeceğiniz bölge ile ilgili ilgilendiğiniz konuları önceden araştırın.
11. Uçak biletinizin çıktısını bir hafta önceden internetten alırsanız, hava alanında kuyrukların birinde fazladan beklemenizin önüne geçmiş olursunuz.
12. Gittiğiniz ülkede gideceğiniz yeri bulmada kendinize güvenmiyorsanız, bir taksi tutun. Yurtdışında taksi ücretleri duyduğunuz kadar pahalı değil (bnz.taksi ücretleri).
13. Benim Cenevre'de yaşadığım olayla karşılaşmak istemiyorsanız;yanınıza yaklaşıp sizden sigara,çakmak,vs.şeyler isteyen kişileri kendinizden uzaklaştırın! Bu tip hırsızlık olayları maalesef çokça meydana gelmektedir. Bu hırsızlar genellikle iki veya daha fazla kişiden oluşmakta. Biri sizi lafa tutarken diğeri sizin cüzdanınızı çalıyor. Polise gitseniz de onlar "Bu tip olayların sıklıkla meydana geldiğini" söyleyip,tutanak tutarak sizi gönderiyorlar! Eğer tüm paranızı çaldırdıysanız ve geri dönüş parası temin edeceğiniz kimseniz yoksa, T.C.Konsolosluğundan yardım isteyin.
14. Avrupa'da suyu gerçekten pahalı satıyorlar. Eğer Avrupa seyahatine çıkmışsanız, otelinizden çıkar çıkmaz ilk işiniz içme suyunuzu almak olmalı. Çünkü seyahatiniz sırasında en çok ihtiyaç duyacağınız şey sudur. Tur ile seyahat ediyorsanız rehberinize ucuza su alabileceğiniz yerleri sorun.
15. Pasaport ve kıymetli eşyalarınızı otelde bırakmayın! Her ne kadar bazı otel odalarında kasa bulunsa da, bence kıymetli eşya ve fazla paranız varsa kasaya eşya bırakmak bence daha riskli bir iş olacaktır. Para ve kıymetli eşyalarınızı boyna asılan ve gömleğinizin içine koyabileceğiniz bir torba benzeri şeyin içine koyarak taşımanızı tavsiye ederim.
16. Seyahate çıkmadan önce en çok ihtiyaç duyabileceğiniz yabancı kelimelerden bazılarını ezberleyin.

17. Soru soracağınız kişileri seçerken dikkatli ve seçici olun. Yabancı olduğunuzu anlamaları, bir anlamda açık kapı bırakmanıza neden olabilir.

18. Otelinizin adını ve telefon numarasını, eğer tur ile seyahat ediyorsanız rehberinizin telefon numarasını mutlaka telefonunuza kaydedin.

19. Seyahate çıkmadan önce gideceğiniz yerlerin hava durumunu araştırın. Yağmur yağması muhtemel ise, bavulunuza mutlaka yağmurluk ve hırka koyun. Güneş çarpmasına karşı şapkanızı ve güneş gözlüğünüzü yanınıza alın.

20. Seyahate çıkmadan önce mutlaka sağlık sigortası yaptırın. Çünkü yurtdışında rahatsızlanmanız halinde muayene ve tedavi masrafları çok pahalı olduğundan, zor durumda kalabilirsiniz.

21. Kiralık araç ile seyahat edecekseniz, araç kiralarken kaza ihtimaline karşı ek sigortayı da yaptırın.

22. Sokak satıcılarından ve bilmediğiniz yerlerde yemek yemekten sakının.

23. Havaalanına geldiğinizde ceplerinizi ve bavulunuzu iyi kontrol edin. Sizi kurye olarak kullanmak isteyen birileri siz bilmeden ceplerinize veya bavulunuza bir şeyler koymuş olabilir.

24. Gittiğiniz yerde gece geç saatlerde ıssız yerlerde, sokak aralarında dolaşmaktan sakının.