Şengen (Shengen),Lüksemburg'a bağlı küçük bir kasaba. Avrupa Birliği serbest dolaşım anlaşmasının, sınırların kaldırılmasına ait anlaşma burada bir gemide imzalanmış.

ilk olarak antlaşmanın yapıldığı gemiyi görmek istedik ama; gemi zamanın etkisine maruz kaldığından kaldırılmış ve yerine aynı şekilde olan temsili betondan bir gemi yapmışlar.Geminin içinde bir turizm bürosu var.


Şengen-Shengen

Buraya özgürlüğün temsili olarak, Berlin Duvarı' ndan sökülen iki adet 4.5 m. yüksekliğinde beton duvar koymuşlar. Duvarların hemen arkasında da yemek yemek için bir tesis var. Tesisin arka tarafında shengen nehri var. Nehrin üstünde ki köprü, üç ülkenin sınırını oluşturuyor: Fransa,Lüksemburg ve Almanya. Hatta bir vakit köprüden birisi atlayarak intihar etmiş, mahkemeye hangi ülke mahkemesinin bakacağına zor karar vermişler!

Şengen-Shengen

-Berlin Duvarı'ndan bir parça-

Şengen-Shengen

-Berlin Duvarı'ndan bir parça-

Şengen-Shengen

Betondan yapılan geminin hemen karşısında Shengen Müzesi var. Burada imza törenine ait resimler, videolar,sınır muhafızlarının eski giysileri var. Ayrıca, burada sembolik bir shengen pasaportunu resminizi çekerek yazıcıdan alabiliyorsunuz hatıra olarak. Müzeyi ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Şengen'den gümrüksüz içki ve sigaralarımızı da alarak yola devam ettik.

Şengen-Shengen Gümrüksüz İçki

 

Shengen Video:

Lüksemburg-Shengen

Shengen anlaşmasının imzalandığı Lüksemburg'un Shengen Kasabası Shengen Nehri kenarında kurulmuş.

Galeri:


Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen Shengen