Paris, Fransa'nın Başkenti. Eyfel Kulesi,Louvre,Orsay Müzesi,Notre Dame Katedrali,Louvres Sarayı ve daha bir çok müze ve parklarıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Eyfel Kulesi-Paris

-Eyfel Kulesi-

Arkadaşlar Eyfel Kulesi'nin önünde ki çayırlarda ucuz şaraplardan içmenin keyfini çıkardılar.

Eyfel Önünde

-Arkadaşlar kafa çekerken-


Louvre Müzesi tam bir aksiyon yeri olmuş. Müze bahçesinde evlenenler mi ararsınız, filim çevirenler mi, hediyelik eşya satanlar mı, yağlı boya tablo satanlar mı. Ne ararsanız var! Ama beni en çok güldüren şey Hakan Keskin arkadaşımızın somali kökenli eyfel heykelciği satan satıcılarla olan dostluk gösterisi ve alışveriş pazarlığı oldu :)

Louvre Müzesi

Eyfel Kulesi'nde Heykel Satanlar

Paris'te unutamadığım diğer bir anım da, kaldığımız otelde oldu. Otel'i bulduğumuzda tünel gibi bir koridordan geçerek girdik otele. Girince tam karşımızda küçücük bir odada (resepsiyon!) kafasında yahudi beresi olan bir adam oturmuş, göbeğini kaşıyordu :) Paris gibi bir yerde böyle bir otel bulacağımı rüyamda görsem inanmazdım! Aman Allahım otel pislikten geçilmiyor du! Otel odalarında tuvalet yoktu! En alt katta olan tek tuvalet de pislik içinde, klozet kapağı yok, su yok! Daha fazla anlatmaya da gerek yok! Siz siz olun Paris'te kalacağınız oteli iyi seçin!

Eşim ve kızımla beraber gittiğim 2.nci gezide Paris' te 3 gün kaldık. Paris çok büyük bir şehir. Burayı adam akıllı gezmek için en az bir on gün lazım! Her yeri ayrı bir güzellikte. Her yerde tarihi heykeller, dev binalar ve müzeler var. Tabii ki o yol üzerlerinde bulunan meşhur kaldırım cafelerini de unutmamak lazım!

Paris' te ilk olarak Louvre Sarayı' nı gördük. (Saray'ın içinde ki Müze'yi görmek kısmet olmadı. Müze'ye girmek için bekleyenlerin oluşturduğu kuyruğu görünce hevesimiz kırıldı ve vazgeçtik!)

Daha sonra tabii ki Concort Meydanı, Şanzelize, Eyfel Kulesi, Kırmızı Değirmen Caddesi (bilenler bilir!), dilek kilitlerinin bağlandığı Pont des Arts Köprüsü, Noterdam Kilisesi, Özgürlük Heykeli, Orsay Müzesi, Paris Harp Akademisi,Ressamlar Tepesi, Napolyon ve diğer devlet büyüklerinin mezarının bulunduğu devasa binayı gördük.

Paris'te yemeklerimizi Türk ve İtalyan Lokantalarında yedik. Yemek için Noterdam Kilisesi' nin bitişiğinde bulunan cadde içinde ki bir çok lokantada isteğinize ve kesenize uygun çeşitli ülke mutfaklarını keşfedebilirsiniz.

Son olarak Sen Nehri üzerinde tekne gezisini yaptık. Tekne turunda bir çok ülkelere ait lisanlara ait tercüme imkanı sunan kulaklıklarda maalesef bir tek türkçe yok tu! Bunu üzüntüyle karşıladık doğrusu!

Paris ile ilgili Paris'te nerede kalınır, gezilecek yerler vb.daha fazla bilgi için internette gördüğüm güzel bir web sitesi var: gezipgördüm.com. Bu siteyi ziyaret etmenizi öneririm.

 

Paris Video:

Paris-2015

Zafer takı, Noterdam Kilisesi, Tekne Turu, Kırmızı Değirmen Sokağı ve Şanzelize gezisi.

 

Galeri:


Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris Paris