Geçen hafta yaz tatili için Ayvalık' taydık ve son günlerde herkesin ağzından düşüremediği Yunan Adalarından Midilli Adası' na gidelim dedik. Bazı arkadaşlar Midilli Adası' nda araç kiralayarak gezmişlerdi. Ben de gitmeden evvel, internette ne yapabilirim diye araştırdığımda Meis Tur' un günlük ve 2 günlük turlarının olduğunu gördüm. Ulaşım, otel, yemek ve ada turu dahil 1 gece 2 günlük turun 99 euro olduğunu gördüm.

Böylece, salı sabahı saat 8.00'de Ayvalık Gümrük' te Meis Tur' un ofisinde olduk. Gümrük işlemlerimizin ardından Ege Denizi' nin maviliklerinde 1,5 saat süren deniz yolculuğumuza saat 9.00'da başladık. Yaklaşık olarak saat 11.00'de Midilli Gümrük' te olduk. Gümrük de en çok üzüldüğümüz konu, çok sayıda Suriyeli göçmenin perişan bir durumda olmalarıydı.


Midilli-Suriyeli Sığınmacılar

-Suriyeli sığınmacılar-


Daha sonra eşyalarımızı otobüse yerleştirip Midilli turuna başladık. Şehir merkezi ve eski Osmanlı Çarşısı' nda yürüyüş yaptık. Metropol Kilise, Taş kahve, Yeni Cami ve Türk Hamamı' nı gezdik. Daha sonra Panagiouda' da öğlen yemeğimizi yedik. Fiyatlar oldukça uygun. Kalamar, karides, kabak çiçeği dolması, çupra ve 2 biraya 35 euro ödedik.

Midilli-Taş Kahve

Daha sonra Ada' nın güneyinde bulunan sonsuz zeytin ağaçlarının bulunduğu Barbaros' un memleketi Gera Körfezi' nden geçip Agiasos' a geldik. Adanın en geleneksel köylerinden biri olan Agiasos (Ayasos) Dağ Köyünün kendine özgün tahta oyma mobilya, seramik ve dantel işlerinin sergilendiği şirin çarşısını gezerek ünlü adak yeri olan Meryem Ana Kilisesi' ni ve Agiasos Etnografya Müzesini ziyaret ettik. Çarşı meydanında kahvelerimizi yudumladık. Molanın ardından konaklamamızı yapacağımız Silver Bay Hotel' e geçtik.

Midilli-Meryemana Kilisesi

-Meyemana Kilisesi-


Akşam gerçekleşecek olan Yunan Gecesi için hazırlanıp, Midilli Adası yemekleri ve Yunan Dansları eşliğinde unutamayacağımız Yunan Sirtaki Gecesini yaşadık.

Sabah 10.00'da otelimizden ayrıldık ve Skala Mistegnon ve Skala Kidonin güzergahını takip ederek Mandamados' a geldik. Mandamados' da sadece Ortodoks alemi için değil, tüm insanlar için mucizeler yaratmış çok özel bir yer olan Başmelek Taksiarhis Manastırı ve Kilisesini ziyaret ettik. Manastır avlusunda kafeteryada Ballı yoğurt ve Lokma yedik.

Mandamados'dan çıktıktan sonra Kapi, Sikaminia, Efthalou yolunu takip ederek Molivos' a geldik. Molivos, sahili ve gece hayatı açısından özel bir yer. Mimarisi, tarihi ve romantizmi ile Dünya'ya ün salmış, Unesco ödüllü, Osmanlı Cami, Çeşme ve Cumbalı evlerin süslediği Molivos'un arnavut kaldırımlı, özgün sokaklarında dolaştık.

Daha sonra da sahilden devam ederek Petra' ya geldik. Petra sahilinde 2 saat denize girdik. Sahil harika. Petra'nın tepesinde 114 basamakla çıkılan muhteşem manastırı gezdik. Petra'nın taş sokakları ve hediyelik eşya satan dükkanları dolaştık ve akşama doğru Kalloni üzerinden Midilli merkeze geldik. Merkezde kısa bir alışveriş molasından sonra saat 18.00'de feribot ile Ayvalık'a doğru hareket ettik. Midilli adası, her mevsim zevkle gezilecek, güzel bir ada. Herkese tavsiye ederim.


Galeri:


Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli