Sofya'dan hareket ettik ve 240 km.lik yoldan sonra Üsküb'e geldik. Üsküp (Skopje) Makedonya'nın başkenti. Özellikle eski şehir dediğimiz bölge harika. Tipik bir Anadolu şehrini andırıyor.

Makedonya

Bu seyahatimizde çoğunlukla hiçbir yerde lisan problemi yaşamadık. Daha evvelden incelediğimiz ve Üsküp'e gelenlerden öğrendiğimiz kadarı ile köfte, peynirli salata ve yoğurt harika (Destan da yiyebilirsiniz.). Hem lezzet olarak hem de fiyat olarak çok uygun. Bu arada 1 euro 60 Makedon dinarı ve iki kişi bolca köfte (20 adet) salata, yoğurt ve içecek ortalama 500 Makedon dinarı gibi. (Yani 25 TL. civarı).

Makedonya-Yemek

-Çarşı-

Ayrıca Üsküp'e özgü fırında kuru fasulye de yenebilir. Tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş taş sokakları ve tarihi binalarını gezdik. Baş çarşı, Vardar nehri, Taş köprü (6. Y.y.dan kalma), Mustafa paşa cami, Sultan Murat cami, İsa bey cami, Çifte hamam, Kapan han, Kurşunlu han, Saat kulesi, Makedonya meydanı, Eski tren istasyonu, Hükümet binası, Rahibe Teresa anıtı görülecek yerler. Üsküp'de Portal otel de kaldık. Üsküp çıkışında ufak bir otel.

Makedonya-Davutpaşa Külliyesi

-Davutpaşa Külliyesi-

Üsküp-TaşKöprü

-Üsküp:Taş Köprü-

Üsküp-Meydan

-Üsküp:Meydan-


Galeri:


Makedonya Makedonya Makedonya Makedonya Makedonya Makedonya Makedonya Makedonya Makedonya Makedonya