Lüksemburg, Almanya ve Fransa ile Belçika'nın ortasında kalmış;denize kıyısı olmayan,küçük ama çok gelişmiş ve zengin bir ülke. Avrupa Birliği'nin kurucu üyelerinden olan Lüksemburg'da lüksemburgça,almanca ve fransızca resmi dil statüsünde.


Lüksemburg-Şehir Merkezi

-Şehir Merkezi-

Petrus Vadisi, Notre-Damme Katedrali ile tarihi köprüsü görülmeye değer yerler arasında. Tabii ki doğa severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında müthiş güzellikte ki parkı gelmekte. İnsan bu parkta kuş sesleri arasında büyük bir huzur bulmakta.

Lüksemburg-Petrus Vadisi

-Park-

Lüksemburg-Park

-Park keyfi- 

Lüksemburg-Park

-Park-

Geniş caddeleri ve çok düzenli bir yerleşimi var Lüksemburg'un. Çirkin ve bakımsız ev yok. Son derece modern bir yer. Bir cafede cafelattelerimizi yudumladık ve yolumuza devam ettik.

Lüksemburg-Bir Cafe

-Cafe latte keyfi-

Eşim ve kızımla gittim 2.nci seyahatimde, Lüksemburg' a ulaşınca ilk olarak 1.nci Dünya Savaşında ölenlerin anısına dikilmiş anıtı gördük.

Lüksemburg-1.nci Dünya Savaşı Anıtı

-1.nci Dünya Savaşı Anıtı-

Daha sonra meşhur "petrus şarapları" nın yapıldığı (hani bir zamanlar çok dillendiriliyor du ya, Hakan Uzan'ın şarap mahzeni'nde bulunan çok değerli şaraplar! İşte onların üretildiği yer burasıymış.) Petrus Vadisi'ni gezdik. Vadide boylu boyunca üzüm bağları mevcut.

Lüksemburg-Petrus Vadisi

-Petrus Vadisi-

Sonra sırasıyla Gençlik Mahkemesini, Tarihi Hastahanesi' ni, Notre Damme Kilisesi' ni gezdikten sonra meşhur "Shengen" antlaşmasının yapıldığı Shengen kasabası'na doğru yola çıktık.

Lüksemburg-Notre Damme Kilisesi

-Notre Damme Kilisesi-

Yalnız burada bir hususu belirtmeden geçemeyeceğim. Burada ki Gençlik Mahkemesi'ni görmeye gittiğimizde bizde ki mahkemeler gibi önünün kalabalık olmadığını, hatta in-cinin top oynadığını gördük, garibimize gitti. Mesai günü ve saati olmasına rağmen, bomboştu bina. Meğerse sebebi, burada ki suç oranının yok denecek kadar az olmasıymış!

Lüksemburg-Gençlik Mahkemesi

-Gençlik Mahkemesi-

 

 

Lüksemburg Video:

Lüksemburg-2015

Petrus Vadisi,1.nci Dünya Savaşı Anıtı, Gençlik Mahkemesi, Tarihi Hastahane, Notre Damme Kilisesi Luksemburg'da mutlaka görülmeli.

 

Galeri:


Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg