İsviçre'nin Montecarlosu denilen Lugano, İtalya sınırında bulunan ve yaklaşık 60.000 nüfusa sahip bir İsviçre şehri. Alpler'in güneyinde bulunan Maggiore Gölü ile Como Gölü arasında bulunan Lugano Gölü kenarında kurulu bir yer. Tabii olarak İsviçre'nin geneli gibi dağlık bir bölge. Gölde tekne gezileri yapılmakta.

Lugano-Göl Kenarı

-Göl kenarı-

Şehir merkezi göl kenarında yer almakta. Şehirde epeyce çok tarihi bina ve müze bulunmakta. İtalyan nüfus fazla olduğundan genellikle italyanca konuşulmakta. Lugano, bir İsviçre şehri olduğundan burada bayağı fazla miktarda saatçi dükkanı bulunmakta. Derli toplu ve düzenli bir şehir izlenimi verdi bana.

Lugano-ŞehirMerkezi

-Şehir Merkezi-

Lugano

-Göl kenarı-

Lugano

-Göl kenarı-

İsviçre çok pahalı bir ülke. Bırakın ekonomik alışveriş yapmayı, ucuza yemek yiyecek bir yer bulmak bile zor. Lugano çok küçük bir şehir olduğundan, pahalı taksi veya tramvay ulaşımını kullanmaya gerek yok. Lugano, göz kamaştıran lüks mağazaları, yemyeşil doğası, tertemiz havası, sıcakkanlı insanları ve İtalyan mutfağının en güzel lezzetlerini sunan restoranlarıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Lugano'da bir çok park bulunmakta. Bunlardan bazıları, Tassino Park, Belvedere ve San Grato Botanik Parkı olarak sayabiliriz. Lugano konaklama yerimiz olmadığından, şehri şöyle bir dolaştıktan sonra yolumuza devam ettik.