Cenova (Genova) şehrinin çok zengin sanat, müzik, gastronomi, mimarı ve tarihsel özellikleri dolayısıyla şehir 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Cenova

Cenova sahil kenarında, İtalya'nın Ligurya Bölgesi 'nde yer alan, oldukça hareketli bir yaşama sahip bir liman kenti. Kaşif Kristof Kolomb' un doğum yeri olan Cenova, İtalya' nın en büyük limana sahip şehridir.

cenova-liman

Deniz kenarında olmasına karşılık bizde ki gibi burada da şehir içinde kirlilik olduğundan; denize girilmiyor. Deniz için şehrin dışına çıkmanız lazım.

Cenova-Sahil

Aslına uygun yapılan Kristof Clomb' un gemisini de görebilirsiniz burada. Gerçi biz görmek için biz biraz geç kaldık. Saat 18:00'da Gemi Ziyareti bitmişti. Biz de akşam biralarımızı yudumladık burada. Yalnız gece hayatı açısından fazla faal bir yer değil burası. Saat 00:00'da sonra sokaklar ve caddeler iyice ıssızlaşmaya başlıyor.

Cenova-Kristof Kolomb Gemisi

Gezimiz sırasında kilise önünde evlenen çiftleri de görüntüledik.

Cenova-Bir Düğün

Gezilecek yerler:

1. Acquario

    Avrupa'nın en büyük akvaryumunu bulmanız çok kolay. Hemen rıhtımda.

Cenova-Acquario

2. Cattedrale di San Lorenzo

     Bu Katedral'in yapımına 1400'lü yıllarda başlanmış ve yapımı 100 sene sürmüştür. Katedral' de İtalya'da rönensans'a öncülük eden köklü ailelerden Mediciler'in de mezarları bulunmaktadır.

Cenova-Cattedrale di San Lorenzo Genoa

3. Casa di Colombo (Kristof Kolomb'un Evi.)

Cenova-Casa di Colombo Genova

4. Porto Antico

    Eski liman anlamına gelen Porto Antico, sessiz ve huzur dolu bir yer.

Cenova-Porto Antico

5. Piazza de Ferrari Meydanı

Cenova-Piazza de Ferrari Meydanı

6. XX Settembre

    Cenova'nın alışveriş caddesi. Akşam saatlerinde gezebildik.

Cenova-XX Settembre

 

 

Cenova Video:

Genova

Kaşif Kristof Kolomb' un doğum yeri olan Cenova, İtalya' nın en büyük limana sahip şehridir. Limanda ki tarihi gemiyi mutlaka görmelisiniz.

 

Galeri:


Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova Cenova