Belçika'nın başkenti Brüksel, "Grand Place" Meydanı ile ünlü. Adını hakeden bir meydan gerçekten. Koskocaman bir meydan burası. Bizim Taksim Meydanı yanında ufak kalır. İnsanlar burada hürriyetin, serbestliğin tadını çıkarıyorlar.

Bruksel-Grand Place

  -Grand Place Meydanı-

Meydanda yaptığımız ilk iş önce bol bol meydanın fotoğraflarını çekmek, ondan sonra hamburgerimizi yemek ve ardından Meydan'da ki turistik cafelerden birine oturarak buz gibi soğuk biramızı yudumlamak oldu. Buranın biraları da gerçekten çok güzel. Bizde ki acı biralardan değil.

Bruksel-Bira Keyfi

  -Grand Place Meydanı'nda bira keyfi-

Tamer arkadaşımız bize Brüksel'de meşhur bir "Manneken Piss" isimli heykel olduğunu ve görmemizin iyi olacağını söyledi. Biz de "-olur, bize uyar!" diyerek meşhur heykelin izini sürmeye başladık! Epeyi bir aramadan sonra heykeli bulduk. Ben Dünyaca meşhur heykelin devasa boyutta, heybetli bir heykel olacağını düşünmüştüm ama; bir de ne görelim! Küçücük bir işeyen çocuk heykeli çıkmaz mı karşımıza :)) Zaten manneken piss'in tercümesi "-işeyen küçük çocuk" muş! Haldur huldur işeyen çocuğu görmek için taban patlatmışız meğerse!

Bruksel-Manneken Piss Heykeli

  -Tamer arkadaşımızın meşhur heykelle pozu!-


Brüksel'in ışıl ışıl geceleri ve sokak showları da gerçekten görülmeye değer. Brüksel'i görmenizi tavsiye ederim.Brüksel'de ilk olarak Brüksel'in 2013 yılında inşaat halinde gördüğüm Adalet Bakanlığı binasını gördük. İnşaat hala devam ediyor du!

Bruksel-Gece Manzarası

  -Brüksel gece manzarası-

Bruksel-Adalet Bakanlığı

  -Adalet Bakanlığı Binası-

Daha sonra otobüsümüzle gezide Kraliçe Beatrix' in Çin gezisi sırasında çin evlerini çok beğenmesine karşılık, çinlilerin Kraliçeye hediye ettikleri, Çin'den sökerek Brüksel'de yeniden monte ettikleri, tipik bir çin evi' ni, daha sonra da az ilerisinde olan çinlilere inat japonların da aynı şekilde hediye ettikleri japon evi'ni gördük. Burada rehberimizin anlattığı bir konu beni çok üzdü! Kraliçe belli zamanlarda halkın arasına hiçbir muhafızı olmadan, tek başına çıkarmış. O yüzden halkı tarafından çok seviliyormuş. Bizde ise durum ne yazık ki bunun tam tersi! Neyse, Kraliçenin sarayını ve diğer yerleşim yerlerini de görmeyi müteakip otelimize hareket ettik.

Bruksel-Japon Evi

  -Japon Evi-


Bruksel-Çin Evi

  -Çin Evi-


Brüksel'den Paris'e giderken, 16-18 Haziran 1815 tarihlerinde gerçekleşen, Fransa İmparatoru Napolyon' un mutlak yenilgisiyle sonuçlanan ve Avrupalı güçler arasında 23 yıldır süren silahlı mücadelenin (Fransız Devrim Savaşları ve Napolyon Savaşları) sonunu getiren meşhur waterloo muharebesinin geçtiği yeri de gördük. Burası Belçika ile Fransa arasında bir düz arazi. Arazi de bir tane tepelik alan var. Avrupalı güçler, savaşı bu tepe sayesinde kazanmışlar. Tepede mevzilenen güçler, tepeye çıkmaya çalışan Napolyon'un kuvvetlerini tamamen yok etmişler.

Waterloo

  -Waterloo-

 

Brüksel Video:

Brüksel

Brüksel'e araba ile girdiğimizde bizi Türk Mahallesi karşıladı. Kendimizi bir Türk Lokantasına zor attık!

 

Galeri:


Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel Bruksel