Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından koruma altına alınmış Brugge buram buram tarih kokan bir kent. Brugge adını ilk olarak 1980'li yıllarda Brugge (brüj diye telaffuz ediliyor) futbol takımının bizim futbol takımları ile yaptıkları karşılaşmalarda duymuştum. Devasa katedrallerle süslü bir şehir.

Brüj-Katedral

  -Bir katedral-

Brugge İkinci Dünya Savaşı' nda zarar görmemiş, bugüne kadar korunarak gelmeyi başaran nadir ortaçağ kentlerinden bir tanesi.16.ncı y.y. dan kalma bu şehri, ancak gezerek ve o tarihi dokuyu hissederek anlayabilirsiniz.

Brüj-Bisikletler

  -Bisikletler-

Burası tam bir bisiklet cenneti! Sağlıklı ve ekonomik bir yaşam için olmazsa olmazlardan olan bir tanesi bisiklet. Bruggeliler bisikleti yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline getirmişler.

Brüj-Tekne Gezisi

  -Tekne gezisi yapanlar-

Brugge Kanalı' nda bir tekne gezisine katıldık. Gerçekten de değdi bu gezi. Yaklaşık 25 dakika süren bu gezide Brugge'un tarihi binalarını, kanalboyunda ki eski ama bakımlı, çiçek gibi evlerini görme fırsatını bulduk. Kanal gezisi sırasında Kanal kenarında ki Türk Konsolosluğu'nu da gördük. Eski tarihi şahsiyetlerin evleri de var bu kanal boyunda. Brugge ve diğer Belçika kentlerinde ilk göze çarpan olay, insanlarının gerçekten çok çağdaş ve medeni olmaları. Ben gezilerde en çok gittiğimiz bölgelerde ki insan davranışlarını gözlemlemeyi seviyorum. Belçikalılar, kendilerine güvenen, ama bir o kadar da alçak gönüllü insanlar. Bizde ki gibi yürürken burnu yıldızlara bakan insanlar göremedim orada. Halbuki bizden maddi olarak güçlü olmalarına ve kültür açısından kat kat ileride olmalarına rağmen, insanlar bir o kadar alçak gönüllü. Çikolatası, birası, dantelleri, dar sokakları, papates kızartması ve su kanalı ile ünlü bir kent Brugge. Buraya Belçika'nın Venediği deniyor.

 Brugge'de gezilecek yerler:


 1-Aziz Salvator Katedrali

Brugge-Katedral
Brugge-Aziz Salvador

 2-Begijhof

Brugge-Begijhof

 3-Burg Meydanı

Brugge-Burg Meydanı

 4-Grote Markt (Büyük Meydan)

Brugge-Grote Markt

 5-Gruuthuse Müzesi

Brugge-Gruuthuse Müzesi

 6-Onze-Lieve-Vrouwekerk (Bizim Leydi Kilisesi)

Brugge-Bizim Leydi Kilisesi

 

Brüj Video:

Brugge

Brugge Kanalı' nda bir tekne gezisine katıldık. Gerçekten de değdi bu gezi. Yaklaşık 25 dakika süren bu gezide Brüj'ün tarihi binalarını, kanalboyunda ki eski ama bakımlı, çiçek gibi evlerini görme fırs...

 

Galeri:


Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge Brugge