Bern İsviçre'nin başkenti ve 4.ncü büyük şehridir. 1983 yılında Dünya Mirasları Listesine alınan ve Aare nehrinin içinden geçtiği bu şehir bayraklarla süslenmiştir. Bern adının nasıl oluştuğu hakkında çeşitli hikayeler mevcuttur. Bunlardan biri, Bern'in 1191'de "Berchthold V. von Zähringen" tarafından kurulduğudur.

Hikayeye göre, şehrin kurucusu olan 5. Berchtold ava çıkmış ve ilk vuracağı hayvanın adını şehre vereceğini söylemiş. Avda da ilk olarak bir ayı vurunca şehrin adı Bern (Barn) olmuş. Bu nedenle ayı figürü şehrin simgesi ve her tarafta yer almakta.

Diğer hikayeye gelince, kentin adının Keltçe "berna" sözcüğünden geldiğidir. Berna kelimesi eski İrlandaca toprak, kaya, yarık gibi anlamlara gelmektedir ve belli bir toprak parçasını ifade etmek için kullanılmış olmalıdır.

Bern

  -Bayraklarla süslü kent merkezi-

 Bern'de görülebilecek yerler:

 1-Saat Kulesi.

Bern-Saat Kulesi

 2-Münster Kilisesi.

Bern-Munster Kilisesi

3-Einstein Evi.

Bern-Einstein Evi

 

 4-Parlamento Binası.

Bern-Parlamento Binası

 5-Tarih Müzesi.

Bern-Tarih Müzesi

 6-Ayı Parkı.

Bern-Ayı Parkı

 7-Kornhausbrücke Köprüsü.

Bern-Kornhausbrücke Köprüsü

Bir çok yerinde içilebilir suların aktığı çeşmelerin bulunduğu Bern'de, karnınızı doyurmak için Markthalle'i tavsiye ederim. Diğer yerlere göre hem daha ucuz, hem de neredeyse bir çok Dünya mutfağını burada bulabilirsiniz.

Kornhausbrücke köprüsü'nden geçtikten sonra şehre hakim olan bir tepe var. Buraya çıkarsanız, şehri yukardan panoramik olarak görme fırsatını yakalarsınız. Yemyeşil ağaçların ve ortasından akan nehrin eşliğinde kuş seslerinin zevkine varabilirsiniz.

bern9

  -Köprü-

bern10

  -Bern Nehri-

 

 

Bern Video:

Bern

Bern İsviçre'nin başkenti ve 4.ncü büyük şehridir. 1983 yılında Dünya Mirasları Listesine alınan ve Aare nehrinin içinden geçtiği bu şehir bayraklarla süslenmiştir. Bern adının nasıl oluştuğu hakkında...

 

Galeri:


Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern Bern