Basel, Almanya ve Fransa`ya komşu, İsviçre'nin Zürih ve Cenevre'den sonraki en büyük üçüncü şehridir. Şehrin içinden geçen Ren Nehri şehri Büyük Basel ve Küçük Basel olarak ikiye ayırır. Nehrin üstünde 5 adet köprü vardır. 5 köprünün ortasında bulunan Rheinbrücke (Ren köprüsü)'nün inşaatı tam 19 yıl sürmüş. 1225 yılında yapımına başlanmış ve 1244'te kullanıma açılmıştır.

1356 yılında büyük bir deprem geçiren Basel'de, deprem öncesi kalıntıları da görebilirsiniz.

Birçok uluslararası şirkete ev sahipliği yapan Basel, İsviçre'nin en dinamik ekonomisine sahip şehridir. Basel, ilaç ve kimya sanayisiyle ünlüdür. Birçok uluslararası fuara ev sahipliği yapan şehir, modern mimarileri ve tarih kokan çeşmelerinin yanı sıra yaklaşık 40 tane müzeyede sahiptir.

Basel çeşmeleri ile de ünlü bir şehirdir.  Augustiner, Cathedral Mount, Gemsberg, Holbein, Pisoni ve Tinguely popüler çeşmelerden bir kaçı olarak sayılabilir.

Basel

  -Merkezde bir çarşı-

Halk burada ki Ren Nehri'nin kenarında özgürce uzanıp piknik yapıp hoşça vakit geçiriyor.

Basel-Ren Nehri

Basel

  -Geniş meydanlarından bir tanesi-

Basel'de görülmesi gereken başlıca yerler:

Basel-Kırmızı Belediye Binası

  -Kırmızı Belediye Binası-

Basel-Ren Köprüsü

  -Ren Köprüsü-

Basel-Büyük Katedral

  -Büyük Katedral-

Basel-Tarihi Gar Binası

  -Tarihi gar binası-

Eğer eğlenceye meraklıysanız, Basel'in gece hayatının da ünlü olduğunu unutmayın. Üstelik İsviçre her ne kadar da gezdiğimiz yerler arasında en pahalı ülke olsa da, gece hayatı da aksine bir o kadar ucuz!

Basel-Bir Gece Kulübü

  -Bir Kulüp-

Basel'de bir gün kaldık. Basel'de hiç yabancılık çekmezsiniz; çünkü o kadar çok türk var ki, kendinizi Türkiye'de sanıyorsunuz! Basel oldukça pahalı olduğundan, biz yine sandoviç ve krep ile günü geçiştirdik.

 

Basel Video:

Basel

Basel, Almanya ve Fransa`ya komşu, İsviçre'nin Zürih ve Cenevre'den sonraki en büyük üçüncü şehridir. Şehrin içinden geçen Ren Nehri şehri Büyük Basel ve Küçük Basel olarak ikiye ayırır. Nehrin üstü...

Galeri:


Basel Basel Basel Basel Basel Basel Basel Basel Basel Basel Basel Basel Basel Basel Basel Basel Basel Basel Basel