Avignon Fransa'nın Ortaçağ'dan kalan şehir duvarları içine inşa edilmiş, her yeri tarih olan bir şehir. UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Avignon; dünyaca ünlü köprüsü ve Ortaçağ'da Hıristiyanlığın merkezi olan bir yer. Rhone Nehri'nin önünden geçtiği Avignon'da 12. yüzyılda inşa edilen köprüyü mutlaka görmelisiniz. Ancak köprüyü görmek için para ödemeniz gerekli! 14. yüzyılda ise Papaların Avignon'a yerleşmesiyle şehir ayrı bir önem kazanmış. Avignon büyüdükçe surların dışına taşmış. 14. yüzyılda inşa edilen surlar 4 kilometre uzunluğunda ve 39 kule ile yedi ana kapıya sahip.

Provence bölgesinde yer alan Avignon, surları, dünyaca ünlü köprüsü, tarihi binaları ve tiyatro festivaliyle bilinir. Avignon tamamen Ortaçağ'dan kalma bir şehir olduğu için tarihe meraklı kişiler için sıkılmadan gezebilecekleri bir yer. Tarihi ve doğal güzellikleriyle birlikte zeytinyağlı yemekleri ve av eti balık yemekleri ile de ünlü. Şarapları Dünya'ca meşhur. Ünlü Cotes du Rhone şaraplarının üretildiği yer burasıdır. Burada kaliteli şarapları çok ucuz bir fiyata tadımlama fırsatı bulabilirsiniz.

Avignon

-Papalık Meydanı'nda ki dinlenme yerleri-

Avignon' da görülecek yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Papa'nın Vatikan'dan önce ikamet ettiği tarihi Saray'ın da olduğu ve büyük tarihi binalarla çevrili olan Papalık Meydanı

Avignon-Papalık Meydanı

2-Pont St.Benezet Köprüsü (Unesco tarafından Dünya Mirasları Listesi' ne alınmıştır). Bugüne sadece 3 ayağı sağlam kalmıştır.

Avignon-Pont St.Benezet Köprüsü

3-Notre-dame des Doms Katedrali

Avignon-Notre-dame des Doms Katedrali

4-Calvet Müzesi.

Avignon-Calvet Müzesi

 

Papalık Meydanı'nda 10 € karşılığı turistik tur yaptıran küçük arabalara binip Avignon turu yapabilir, Meydan'da bulunan şirin kafelerde yemeğinizi yiyip, meşhur şarabını yudumlayabilirsiniz.

Avignon' da her sene Temmuz ayında Festival d'Avignon (Avignon Festivali) kutlanıyor muş. Biz denk gelemedik. Siz seyahatinizi Festival tarihine denk getirirseniz geziniz daha renkli geçecektir.

 

Avignon Video:

Avignon

Avignon Fransa'nın Ortaçağ'dan kalan şehir duvarları içine inşa edilmiş, her yeri tarih olan bir şehir.UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Avignon;dünyaca ünlü köprüsü ve Ortaçağ'da Hıristiya...

 

Galeri:


Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon Avignon