Belçika'nın Anvers şehri (ya da diğer adıyla Antwerpen), adını burada yaşadığına inanılan Antigoon adındaki bir devden almıştır. Anlatılanlara göre Antigoon, nehirden geçen denizcilerden geçiş ücreti almakta ve ücret vermek istemeyenleri cezalandırarak ellerini kesip ellerini nehre atmaktaymış. Günlerden bir gün Silvius Brabo isimli birisi, devin elini keserek onu nehre atmış. Kentin ismi bu olaydan sonra "Antwerpen" olarak anılmış. Antwerpen Flemenk dilinde el fırlatma anlamında kullanılıyormuş.

Bir balıkçı kasabası olarak kurulan Anvers, 10. yüzyılda Roma Germen İmparatorluğu'na bağlanmış, 1357'de Flandre kontu Louis II. De Male tarafından istila edilmiş ve 1794'te Fransızların eline geçmiştir. 1814 yılında Hollanda idaresine geçen Anvers, 1830 yılında ise Belçika Krallığı'nın idaresine girmiştir.

472.000 kişilik bir nüfusa sahip olan Anvers Belçika'nın ikinci büyük şehridir. Hollanda, Fransa ve Belçika’dan geçen Escaut Nehri’nin kıyısında kurulu Anvers, Avrupa'nın en eski kentlerinden biri ve Dünya'nın dördüncü, Avrupa'nın ikinci büyük limanına sahip olan Anvers, Avrupa'nın sayılı büyük tren istasyonuna da sahip bir şehirdir. Belçika'nın en büyük gotik tarzlı kilisesi buradadır.

Anvers-Şehir Merkezi

-Şehir merkezi-

Anvers'te tam 5 katlı tren istasyonu bulunmaktadır. İstasyonun her katında ayrı yönlere giden trenler vızır vızır işlemekte. Bizde tren seyahati ucuz olmasına rağmen fazla rağbet görmüyor. Avrupa'da ise durum tam tersine. Avrupa'da tren biletleri bize oldukça pahalı geldi. Anvers gidiş güzergahımızda aktarma noktası olduğundan ayrıntılı bir gezme imkanımız olmadı. Aklımızda müthiş tren istasyonu kaldı.

Anvers-Tren İstasyonu

-Tren istasyonu-

Anvers-Tren İstasyonu İçi

-Tren istasyonu (içi)-

Anvers'de gezilebilecek yerler:

1. Central Station (Merkez İstasyonu)

2. Platin-Moretus Müzesi

3. Bizim Leydi Katedrali

4. Grote Markt van Antwerpen (Eski şehirde bulunan kasaba meydanı)

5. Red Star Line Müzesi

6.Cogels Osylei

7. Rubens House

8. Saint Paul Kilisesi

Daha fazla bilgi için Hürriyet Gazetesi'nde ki makaleyi okuyabilirsiniz: Hürriyet Gazetesi

Galeri:


Anvers Anvers Anvers Anvers Anvers